Gå til forsiden
Søger du noget specifikt?
Tilmeld dig, og modtag nyheder og specielle tilbud
 

DIAMANTER

 

Verdens mest eftertragtede ædelsten

 

DIAMANTER ER EN PIGES BEDSTE VEN.

 

som en kendt Amerikansk skuespillerinde en gang sang og hermed grunden til dette.

 

Diamanten blev skabt i dannelse af jordens tidlige historie i en dybde af ca. 130-400 km.

Ved ca 1300 grader C. Under et tryk på ca. 70.000 ATM

 

Diamanten er blevet bragt til jordens overflade i flere etaper på ca. 1 million år

 

Diamanter består af et eneste materiale  (99,95 %  99,98 %) kulstof. Alle andre ædel stene består af kemiske forbindelser

 

Diamanten er verdens hårdeste materiale CA. 100 til 150 gange hårdere end det næst hårdeste naturfrembragte materiale. Som er en anden smykke sten Korund ( Safir, Rubin)

 

Diamanten har den største varme ledning man kender

 

Diamanten har det højeste smeltepunkt man kender

 

Diamanter kan ændre farve midlertidig ved et Alm. Solarium de kan blive fluorescerende

(selvlysende) grundet den ekstra energi der bliver tilføjet  ved kraftig VU- bestråling

 

Diamanten  verdens hårdeste materiale kan blive beskadiget af  andre Diamanter så derfor bør man

Passe på med at have 2 Diamanter tæt på hinanden

 

Diamanter i den bedste smykke kvalitet  er ca. 10.000 gange mere værd i vægt end guld 

 

 
Man skal udvinde ca. 250 tons materiale for af finde en diamant på ca. 1 Ct. 

Forskellen mellem en Diamant og en Brillant er slibningen en Brillant er en rund Diamant med 57 facetter der er slebet i det velkendte mønster der giver den bedste lysebrydning i Diamanten

 

En Diamanten  bortslibes ca. 50-60 %  for at få korrekt slebet Brillant.

 

Der er fire egenskaber der giver Diamanten sin værdi også kaldet De 4C´er

 

  1. Carat: Vægt: 1Ct = 0,20Gr.   Carat kommer fra et gl. Arabisk vægt enhed (frøet fra johannes brød, hvert frø  vejer præcist det samme i tørret vægt en CT.)

 

  1. Color: Farve: Diamanter kan have mange farver (fra gul til farveløs Jo mere farveløs desto mere vil diamanten funkle Pga. af det større lys gennembrydning)

 

  1. Clarity: Klarhed: I diamanten kan der være indeslutninger, spalter eller rester af synligt kulstof som i de dårligste diamanter kan ses som sorte pletter. De perfekte diamanter er helt rene uden noget der forstyrrer for øjet selv under meget stor forstørrelse

 

  1. Cut: Slibning: Den mest oversete factor af ikke fagfolk 

Brillanten er slebet rundt med 57 facetter.

 

Men det er ikke ligegyldigt hvordan de er slebet nogle sliber for at få mest ud af rå Diamanten dette bevirker at Brillanten ikke funkler optimalt men giver den største udnyttelse af  stenen.

Andre sliber for at få et idealt slib hvilket giver en perfekt lysebrydning men en mindre færdig Brillant hvilket giver til gengæld en højre pris pr. CT.

 
Urmager & Guldsmed Poul R. Petersen & Søn ApS - Bjergegade 9, 3000 Helsingør - Telefon: 49 21 67 23 - E-mail: info@ure-smykker.dk